blog-details-img

تهویه مطبوع ساختمان

تهویه هوا به سه دسته کلی تقسیم بندی می شود:
تهویه طبیعی: به تبادل جریان هوا که در اثر اختلاف دما بین دو سطح پدید آید تهویه طبیعی گویند .
تهویه مکانیکی: به هر روش تهویه ای که یک وسیله مکانیکی بتواند سبب ورود یا جریان هوا شود، تهویه مکانیکی گویند .
تهویه مطبوع: به مجموع فن آوری هایی گویند که بتوان با آن عملیاتی که به روی هوا انجام می شود تا بتوان شرایط دمایی مطلوبی را برای محیط های داخلی ساختمان فراهم کرد که در اثر آن افراد می توانند در شرایط بهتری به زندگی و کار بپردازند. به این مجموعه فناوری در زبان انگلیسی Heating ,ventilating and Air Conditioning که به اختصار HVAC می گویند.

----¤------------------------------------------------

 

| هدف ما از تهویه مطبوع 

ما می خواهیم از قوانین ترمودینامیکی استفاده کنیم و شرایط مطبوع را برای انسانها، گیاهان، حیوانات و نگهداری کالا فراهم سازیم .
» اهمیت وجود سیستم تهویه مطبوع را برای دست یابی به موارد زیر می دانیم :
1-کنترل دما 
2-کنترل رطوبت 
3-هوای پاک و سالم 
4-خروج آلایند ه های هوا 
5-کنترل بیماری ها 
6-بهره وری بیشتر نیروی کار 
7-آسایش بیشتر 
8-و غیره 
و در یک نگاه خرد تر می توان امنیت و آسایش بیشتر برای خانه و ساکنان آن و طول عمر وسایل (حفظ وسایل و البسه  در برابر رطوبت ) را نیز از دیگر دست آوردهای تهویه مطبوع هوا دانست . 

-------¤---------------------------------------------

 

| انواع سیستم تهویه مطبوع برای ساختمان 


» قبل از اینکه انواع سیستم های تهویه مطبوع را ذکر کنیم و به بررسی آن بپردازیم، باردیگر یاد آور می شویم مهم ترین هدف از وجود سیستم های سرمایشی و گرمایشی ساختمان ها جهت تهویه هوا ایجاد یک هوای مطلوب برای کار و فعالیت می باشد، حال با دانستن این نکته به بررسی انواع سیستم های تهویه مطبوع هوا برای ساختمان ها  می پردازیم. 
---------------

| انواع سیستم تهویه مطبوع هوا 
» سیستم های تهویه مطبوع (سیستم های گرمایشی و سرمایشی ساختمان ها ) را میتوان در دسته بندی های مختلف جای داد که ما به دو دسته از تقسیم بندی برای سیستم های سرمایشی و گرمایشی ساختمان ( تهویه مطبوع ) اشاره می کنیم . 
-----
1- دسته بندی سیستم های تهویه مطبوع هوا بر اساس توزیع جریان هوا در یک یا چند منطقه 
1-1- سیستم های تهویه مستقل یا محلی 
1-2- سیستم تهویه ناحیه ای 
1-3- سیستم تهویه مرکزی 
-----
2- دسته بندی سیستم های سرمایشی و گرمایشی ساختمان بر اساس ایجاد گرمایش یا سرمایش 
2-1- سیستم های ایجاد کنننده سرما 
2-2- سیستم های ایجاد کننده گرما 
2-3- سیستم های ایجاد کننده گرما و سرما 
البته می توان سیستم های تهویه مطبوع را بر اساس عملکرد کویل صنعتی یا غیر صنعتی و غیره تقسیم بندی کرد . 

----------------¤------------------------------------

 

| بررسی انواع دسته بندی سیستم های تهویه مطبوع هوا بر اساس توزیع جریان هوا در یک یا  چندمنطقه  :

-----
1- سیستم های مستقل یا محلی: یک سیستم تهویه هوا که معمولاً برای استفاده در یک منطقه و محل استفاده می شود که شامل تمامی تجهیزات و وسایل مورد نیاز جهت تهویه هوا (سرمایش وگرمایش ) می شود . البته نکته قابل توجه آن است که تهویه فقط برای آن منطقه صورت می گیرد. 

-----
2- سیستم تهویه ناحیه ای: از این سیستم برای تهویه هوای چند ناحیه یا منطقه در یک ساختمان استفاده می شود.

-----
3- سیستم تهویه مرکزی: در سیستم تهویه مرکزی تامین گرمایش و سرمایش ،رطوبت هوا  ( تهویه مطبوع هوا ) تمامی قسمت های یک ساختمان در محیطی به دور از مرکز اصلی ساختمان تامین می شود و توسط کانال ها و لوله کشی ها به بخش های مورد نیاز فرستاده می شود. این نوع سیستم یکی از بهترین انواع ، از سیستم های سرمایشی و گرمایشی برای ساختمان ها ی بزرگ می باشد.
البته در سیستم تهویه مرکزی معمولاً سرما توسط یک سیستم و گرما توسط سیستم دیگر تامین می شود؛ البته ممکن است برخی از سیستم های سرمایش و گرمایش را توامان تامین نمایند.

---------------------------¤-------------------------

 

| دسته بندی سیستم های سرمایشی و گرمایشی بر اساس ایجاد سرمایش و گرمایش 


| سیستم های ایجاد کننده سرما: از کلمه سرما می توان فهمید که سیستم های سرمایشی سیستم های هستند که وظیفه آنها ایجاد سرما می باشد ؛ که می توان برای خنک کردن یا سرد کردن محیط یا  محصولات از این سیستم ها استفاده نمود . 
1-سیستم های سرمایشی ساختمان ها به سه دسته تقسیم بندی می شوند . 
1-1-سیستم های تبخیری
2-1-سیستم های تراکمی 
3-1-سیستمهای جذبی 

-----

| سیستم های ایجاد کننده گرما: وظیفه این دستگاه ایجاد حرارت و بالا بردن دمای محیط می باشد .
میتوان برای سیستم های گرمایشی تقسیم بندی های متنوعی در نظر گرفت اما ما در اینجا این نوع تقسیم بندی را اراده می دهیم .
1-سیستم گرمایشی مرکزی: از این سیستم برای تامین گرمایش یک منطقه مسکونی یا تجاری استفاده می شود.مانند موتورخانه 
2-سیستم گرمایشی انفرادی: غالباً هوای گرم وآب گرم اماکن تجاری کوچک و  خانه ها توسط این سیستم ها تامین می شود . مانند بخاری ، شومینه وپکیج 

----------------------------------¤------------------

 

| بررسی انواع سیستمهای سرمایشی

-------¤-------

 

1-سیستم های تبخیری:


» می توان گفت از قدیمی ترین و محبوب ترین روش های خنک کردن هوا می باشد که به وسیله تبخیر کردن آب، هوا  خنک می شود. که به چهار دسته سیستم های تبخیری مستقیم، سیستم سرمایشی تبخیری غیر مستقیم، سیستم تبخیری ترکیبی و سیستم تبخیری دیسکی تقسیم بندی می گردند . 
– از سیستم های تبخیر مستقیم می توان به دستگاه زنت و ایرواشر اشاره کرد . 

------------¤--

 

2-سیستم سرمایشی تراکمی :

 

 » در این سیستم، مبرد وارد کمپرسور می شود و کمپرسور کار فشرده سازی مبرد را برعهده دارد و آنرا بصورت گاز داغ با فشار بالا تبدیل می کند و این گاز وارد کندانسور شده و کندانسور دمای بسیار داغ گاز را کاهش داده و خنک می کند؛ مبرد بعد از عبور از کندانسور از حالت گاز به حالت مایع تبدیل شده و به شیر انبساط یا اختناق  می رسد؛ در اینجا مایع بعد از عبور از شیر انبساط یا لوله مویین به صورت پودر در آمده و وارد اواپراتور می شود و اواپراتور پودر سرد را تبخیر کرده و به صورت گاز سرد به کمپرسور می دهد. 

--¤------------

3- سیستم های سرمایشی جذبی:

 

  » در ابتدای امر باید گفت سیستم های سرمایش جذبی (چیلز جذبی ) با سیستم تراکمی (چیلر تراکمی ) متفاوت هستند؛ چرا که در سیستم های سرمایشی جذبی (چیلر جذبی) کمپرسور وجود ندارد و انرژی گرمایی برای ایجاد سرمایش استفاده می شود. نکته قابل توجه در سیستم ها سرمایشی جذبی عدم استفاده از مبرد های معمولی می باشد و در  آنها آب را به عنوان مبرد استفاده می شود که در این حالت آب با آمونیاک یا لیتیوم بروماید مخلوط شده که نهایتاً در اثر واکنش های شیمیایی ایجاد سرمایش می کند. 
 در استفاده از چیلر های جذبی این نکته را همیشه باید به خاطر داشت که استفاده از این چیلر ها زمانی پیشنهاد می شود که بخواهیم از حرارت مازاد نیرو گاه ها، کوره های القایی، انرژی های زمین گرمایی و خورشیدی استفاده کنیم؛ استفاده از گاز به عنوان منبع انرژی گرمایشی برای این نوع سیستم ها به علت هزینه با لا و عدم دسترسی در برخی مناطق و آلودگی محیط زیست مقرون به صرفه نمی باشد و صد البته که هزینه بالای نگهداری و تعمیر خود از دیگر عوامل مهم در عدم استقبال از چیلر های جذبی می باشد. 

------------------------------------------------¤---

 

به طور کل و با توجه به اینکه نمی خواهیم خواند این مقاله خسته کننده باشد، گروه صنعتی تهویه کارما نیا دنا پیشنهاد خود را در خصوص مناسب ترین سیستم تهویه متبوع برای ساختمان ها با توجه به مطالب بالا و سایر مقالات علمی به شرح ذیل بیان می دارد:

  به طور دقیق تر پیشنهاد ما برای سیسستم سرمایش ساختمان بزرگ و لوکس استفاده از سیستم های VRF، چیلر جذبی و چیلر تراکمی است که با توجه به مشکلات و مسایل سیستم های VRFو چیلر های جذبی می توان گفت راحت ترین سیستمی که بتوانیم بدون دردسر با آن کار کنیم چیلر تراکمی می باشد؛ چرا که چیلر های تراکمی کار کردی دقیقاً شبیه یخچال های خانگی را دارند، بگذارید خیالتان را راحت کنم چیلر تراکمی دستگاهی است که  راحتی کارکردن با یک کولر آبی را دارد ،اما سرمایش و خنک کاری یک یخچال را برای ما به ارمغان می آورد .
تفکر ما این است که شما لیاقت بهترینها را دارید، ما در کنار شمایم برای بهترین انتخاب .

-¤------------------------------------------------

 

برای خواندن مطالب بیشتر و دانستن معایب و مزایای سیستم های برودتی به بخش اخبار و مقالات مراجعه کنید. 

سوالی دارید؟ اینجا بپرسید.
استعلام قیمت