blog-details-img

آیا سیستم تهویه با زون بندی های متفاوت برای منازل مسکونی مناسب است؟

 • دوشنبه 12 مهر 1400

زون بندی (منطقه بندی) در تهویه ساختمان چیست؟ در ساختمان های مسکونی و هتل ها کدام سیستم تهویه مطبوع می تواند زون بندی دقیق را ایجاد کند؟

آیا از بحث های بیشمار در مورد کنترل درجه حرارت بخش های مختلف یک ساختمان خسته شده اید؟
آیا نگران افزایش هزینه های قبوض آب و برق هستید؟

یک سیستم سرمایش و گرمایش چند منطقه ای می تواند پاسخی باشد که شما به دنبال ... آن هستید. وقتی که شما بتوانید دمای هر منطقه را به صورت مجزا کنترل کنید علاوه بر تامین دمای آسایش، می توانید از پرت انرژی هم جلوگیری کنید که نتیجه این کار منجر به کاهش هزینه مبلغ قبض انرژی می شود.

---------------¤------------------------------------------------

| مزایای سیستم منطقه بندی شده چیست؟

 اگر به دنبال راهی بهتر برای کنترل دمای اتاق های مختلف خانه خود هستید، گروه صنعتی تهویه کارمانیا دنا در کنار شماست تا بتوانید به این هدف دست یابید. سیستم های تهویه مطبوع تولید شده توسط این گروه به شما این امکان را می دهد تا خانه را به مناطق مختلف تقسیم کنید و به شما اجازه می دهد درجه حرارت متفاوتی را برای هر منطقه بصورت جداگانه تعیین کنید. همانطور که می دانید تعیین درجه هوای مناطق ( هر فضاء ) می تواند بر اساس عوامل زیادی مانند اولویت های شخصی، دفعات استفاده از اتاق و شرایط محیطی باشد.

-----------------

| در اینجا فقط برخی از مزایایی سیستم های تهویه مطبوع منطقه بندی شده را بیان می کنیم.

 1.  ساده بودن استفاده از سیستم های مدرن(سیستم های تهویه مطبوع منطقه بندی شده ): شما به سادگی می توانید گرما ( و سرما ) را در هر زمان و هر کجا که نیاز دارید کم یا زیاد کنید.
 2.  آسایش بیشتر با استفاده از سیستم های تهویه مطبوع منطقه بندی شده: همه افراد حاضر در خانه یک درجه حرارت یکسان را نمی پسندند. با گرمایش و سرمایش به صورت منطقه ای، هر یک از اعضای خانواده می توانند درجه حرارت مورد نظر خود را انتخاب کنند. این بدین معناست که سیستم تهویه مطبوع مدرن با داشتن یک الگو منطقه بندی باعث می شود که همه افراد در خانه شما بتوانند از دمای دلخواه در اتاق های خود استفاده کنند. در حال حاضر بسیاری از سیستم ها دارای قابلیت کنترل ترموستات از طریق کنترل از راه دور یا از طریق تلفن همراه هستند.  که این امر باعث سهولت در کنترل دما می شود یعنی راحت تر می توانید برتنظیم آسایش دمایی هر فرد در داخل خانه یا هر محیط دیگر نظارت داشته باشید.
 3.  صرفه جویی در هزینه های گرمایش و سرمایش:  شما بر خلاف سیستم های سنتی تهویه مطبوع، می توانید گرمای اتاقهایی را که اغلب استفاده نمی شوند، کاهش دهید. که این امر باعث کاهش مصرف انرژی و کاهش مبلغ قبوض آب، برق و گاز می شود. پس به درستی می توان گفت یکی از راه های موثر در کاهش مصرف انرژی و در نتیجه صرفه جویی 30 درصدی در هزینه های قبوض برای مصرف کنندگان استفاده از سیستم های تهویه مطبوع منطقه بندی می باشد.
 4.  کیفیت بهتر هوا: از آنجایی که هوا در یک سیستم منطقه بندی شده به مناطق مختلف خانه شما هدایت می شود، از پخش شدن گرد و غبار در سراسر خانه جلوگیری می کند برای همه افراد به ویژه برای افرادی که در خانه شما مستعد ابتلا به آلرژی هستند یا مبتلا به آسم هستند مفید است. 

یک سیستم تهویه مطبوع منطقه بندی شده برای خانه یا محیط کار شما علاوه بر اینکه می تواند یک سرمایه گذاری طولانی مدت باشد، می تواند دمای مطلوب مورد نیاز همه افراد را تامین کند و باعث رضایت آنان گردد.

 

| معایب سیستم تهویه مطبوع منطقه بندی شده  

 شما باید قبل از نصب سیستم سرمایش و گرمایش چند منطقه ای( منطقه بندی شده ) در خانه یا محیط کار، معایب آن را بشناسید.

1- هزینه اولیه بالا: از آنجا که این سیستم پیچیده تر از سیستم های سنتی است، به تجهیزات بیشتری احتیاج دارد و نصب آن نیز گرانتر خواهد بود. با این حال، این سیستم منجر به بهبود بهره وری انرژی خانه یا محیط کار شما می شود و در طولانی مدت با کنترل مبلغ قبوض انرژی باعث جبران هزینه های اولیه خواهد شد.

 

 

در یک خانه یا محیط کار دمای هوای مطلوب برای (گرمایش یا سرمایش) افراد همیشه متفاوت است. به طور مثال، اشخاص در اتاق های مختلف یک ساختمان نیازهای دمایی متفاوتی دارند. ممکن است شما دمای پایین ( دمای خنک ) نیاز داشته باشید در حالی که والدین شما ممکن است دمای گرم تر بخواهند. این ها نمونه هایی از چالش های گرمایش و سرمایش است که داشتن یک سیستم HVAC چند منطقه ای را ضروری می کند.

به عنوان مثال، یک خانه دو طبقه را در نظر بگیرید. در طبقه همکف اتاق نشیمن، آشپزخانه و راهرو و در طبقه بالا اتاق خواب ها و یک اتاق نشیمن کوچک قرار دارد. قسمت بالایی خانه بیشتر در طول شب اشغال می شود؛ این در حالی است که طبقه پایین در طول روز به طور مداوم مورد استفاده قرار می گیرد؛ پس ما در طول روز می توانیم دمای فضاهای طبقه همکف را مطابق میل خود تنظیم کنیم، و سیستم های طبقه فوقانی را به علت عدم استفاده از آن فضاء خاموش کنیم.

-----------------

| آیا افرادی که در خانه شما زندگی می کنند در مورد بهترین دما برای تنظیم ترموستات بحث می کنند؟ آیا طبقه بالا دائما گرمتر از اتاق نشیمن شماست؟ کدام سیستم تهویه می تواند تمام این نیازها را برآورده کند؟

این همان جایی است که سیستم تهویه مطبوع چند منطقه ای وارد می شود. یک سیستم منطقه بندی شده خانه شما را به مناطق مختلف دمایی تقسیم می کند که هر کدام توسط ترموستات مخصوص خود کنترل می شوند. این بدین معناست که می توانید کنترل بیشتری روی دمای خانه خود داشته باشید.

 

 

2- پرداخت هزینه های جاری به صورت مشاع : یکی دیگر از عیوب سیستم های تهویه مطبوع چند منطقه ای پرداخت هزینه ها بصورت مشاع است یعنی همه واحدها  باید به طور مساوی هزینه های جاری این سیستم ها را پرداخت نمایند که البته راه حلی برای آن وجود دارد و آن این است که از سیستم های کوچکتر برای هر واحد آپارتمان استفاده کنیم.

---------------¤------------------------------------------------

| به چند منطقه ( منطقه دمایی ) نیاز دارم؟

مشاوره با یک متخصص تهویه مطبوع می تواند به شما کمک کند که تعیین کنید که خانه شما به چند منطقه ( منطقه دمایی ) نیاز دارد. بسیاری از مردم خانه خود را به دو منطقه تقسیم می کنند طبقه بالا و پایین؛ اما هر سیستم تهویه مطبوع چند منطقه ای را می توان طوری تنظیم کرد که چندین منطقه را در خود جای دهد. تا این حد که هر اتاق بتواند به عنوان منطقه خاص خود عمل کند و دمای خاص خود را داشته باشد. این امر زمانی پر رنگ تر می شود که همه افراد در خانه شما هنگام خواب دمای متفاوتی را برای اتاق خود در نظر می گیرند.

---------------¤------------------------------------------------

|کدام سیستم تهویه مطبوع میتواند دمای مورد نیاز تمامی مناطق در محیط خانه یا محیط کار را تامین کند ؟

 در پروژه های مسکونی چیلر و فن کویل می تواند تمام نیازهایی دمایی مورد نظر افراد را که به آنها اشاره شد را برآورده کند. چیلر تراکمی هوا خنک به این صورت می باشد که یک دستگاه به صورت مرکزی روی بام یا خرپشته نصب می شود و سپس توسط لوله کشی به بخش های مختلف یک ساختمان به فن کویل های نصب شده متصل می شود. هر فضا دارای فن کویل جداگانه می باشد که با ترموستات متصل به آن به صورت جداگانه می توان دمای هر اتاق را تنظیم کرد و به این ترتیب به تمام خواسته های دمایی که میخواهیم می رسیم.

--------------------------------------------------¤------------

ما در داخل فضاهای مسکونی می توانیم از انواع فن کویل ها استفاده کنیم. حال شاید این سوال برای شما پیش بیاید که فن کویل چیست؟ ما در ادامه در این مورد صحبت خواهیم کرد.

-----------

|فن کویل چیست؟

 • فن کویل ها وسیله ای است که برای گرمایش، سرمایش و تهویه اتاق استفاده می شود.
 • فن کویل ها از دو قسمت تشکیل شده است: فن (دمنده) و مبدل حرارتی که آب سرد یا گرم داخل آن در جریان است. هوا با استفاده از فن از روی مبدل حرارتی عبور کرده و به داخل اتاق دمیده می شود. به این ترتیب هم دما و هم رطوبت هوای اتاق قابل تنظیم است.
 • فن کویل برای گرمایش آب گرم خود را از موتورخانه یا پکیج می گیرد و برای سرمایش آب سرد خود را از چیلر مرکزی دریافت می کند. 
 • فن کویل ها در پروژه های مسکونی، هتل ها، ساختمان های تجاری و خیلی از فضاهای دیگر مورد استفاده قرار می گیرد.
 •  

------------------

| یک واحد فن کویل می تواند عملکردهای زیر را به راحتی انجام دهد:

 • گرمایش
 • سرمایش
 • تهویه
 • تصفیه هوا ( از طریق فیلتر یکپارچه)
 • تنظیم رطوبت هوا

 پس دیگر نیازی به یک سیستم مکمل برای گرمایش مانند گرمایش از کف، رادیاتور و ... نیست.

در حال حاضر فن کویل ها از کم صداترین دستگاه ها می باشند که حتی برای اتاق خواب نیز مناسب هستند.

 

 

--------------------------------------------¤------------------

| سوالات متداول در خصوص سیستم تهویه چند منطقه ای 

1-گرمایش و سرمایش با فن کویل چگونه کار می کند؟
 آب گرم یا سرد از طریق لوله آب به فن کویل تامین می شود. سپس این گرما یا سرما با کمک یک مبدل حرارتی (کویل درون فن کویل) به هوایی که در اطراف مبدل حرارتی جریان دارد منتقل می شود و سپس توسط یک فن به داخل اتاق منتقل می شود. فن کویل ها با دو خط می توانند آب سرد یا گرم را حمل کنند. از طرف دیگر، واحد های فن کویل 4 لوله ای نیز وجود دارند که می توانند همزمان گرما و سرما را در اختیار ما قرار دهند.

 

2-تفاوت بین رادیاتور و فن کویل چیست؟
 رادیاتور با جریان آب درون لوله های خود و جریان همرفتی انتقال حرارت انجام می دهد. اما در فن کویل ها علاوه بر جریان همرفتی که مشابه با رادیاتور است توسط فن کوچک پشت مبدل حرارتی باعث ایجاد جریان اجباری نیز می گردد. این بدان معنی است که دمای مطلوب اتاق به سرعت حاصل می شود. بر خلاف رادیاتورها، فن کویل ها نه تنها می توانند فضای مورد نظر را گرم کنند، بلکه فرایند خنک سازی را نیز به خوبی می توانند انجام دهند و در صورت اتصال به شبکه هوای تازه، می توانند اکسیژن مورد نیاز فضا را نیز تامین کنند.

 

3-برای مشاوره و خرید سیستم چیلر تراکمی و فن کویل باید به کجا مراجعه کنیم؟
 اگر شما نیاز به مشاوره و خرید چیلر تراکمی و فن کویل دارید می توانید با گروه صنعتی تهویه کارمانیا دنا تماس بگیرید و کارشناسان ما به صورت دقیق پروژه شما را بررسی کرده و بهترین پیشنهاد را به شما می دهند.

--------------------------------------------¤------------------

گروه صنعتی تهویه کارمانیا دنا بیش از 15 سال است که تولید کننده انواع چیلر تراکمی و انواع سیستم های تهویه مطبوع است؛ درصورتی که برای ساختمان خود نیاز به دستگاه چیلر دارید با ما تماس بگیرید .

ما برای انتخاب یک چیلر مناسب خدمات زیر را به شما ارائه می دهیم .
1-مشاوره 
2-طراحی و محاسبه ظرفیت 
3-تولید و فروش 
4-گارانتی قطعات تا دوسال 
5-خدمات پس از فرو ش تا 10 سال
6-تعامل در پرداخت مبلغ چیلر 

----------------

با شما و در کنار شما هستیم

شماره های مشاوره و فروش 

09194428183: مهندس احمدی 

021-65432527: دفتر فروش و کارخانه 

 

اخبار و مقالات پیشنهادی

blog-image
 • سه شنبه 06 مهر 1400

ایرواشر چیست ؟

ایرواشر دستگاه تهویه مطبوعی است که به روش تبخیری سرمایش مورد نیاز فضاء را تامین می کند. در این مقاله به بررسی مزایا و معایب ایرواشر پرداخته خواهد شد.

بیشتر بخوانید
blog-image
 • دوشنبه 19 مهر 1400

قیمت چیلر تراکمی هواخنک

یکی از متداولترین سوالاتی که از سوی مشتریان پرسیده می شود در رابطه با قیمت چیلر تراکمی هواخنک می باشد.
البته خیلی دقیق نمیتوان در ابتدا به این سوال پاسخ داد زیرا که با توجه به نوسانات بازار و همچنین نوع کاربرد چیلر و قطعات به کار رفته در آن قیمت چیلر تحت تاثیر قرار می گیرد.
البته ما در این مقاله به بررسی ابعاد تاثیر گذار بر قیمت چیلر تراکمی هوا خنک می پردازیم.

بیشتر بخوانید
blog-image
 • چهارشنبه 07 مهر 1400

12 نکته تاثیر گذار بر قیمت چیلر

در این مقاله به بررسی 12نکته مهمی که بر قیمت یک دستگاه چیلر تراکمی تاثیر گذار می باشد پرداخته ایم! تمام تلاش ما این است که بتوانیم معیارهای درست و تاثیر گذار بر قیمت چیلر را با شما بازگو کنیم .

بیشتر بخوانید
استعلام قیمت