blog-details-img

5 نکته اساسی در انتخاب چیلر

هنگام انتخاب چیلر برای استفاده در تهویه مطبوع و یا برای خنک سازی دستگاه ها و قالب های صنعتی و یا محصولات، لازم است ظرفیت مناسب چیلر به طور دقیق محاسبه شود؛ تا اطمینان حاصل گردد در بدترین شرایط نیز پاسخگوی نیاز ما باشد. تقریبا با این حال، ممکن است مشتریان نتوانند برای این شرایط برنامه ریزی کنند و بر اساس شرایط اسمی که اغلب در کاتالوگ های محصول ارائه می شود، انتخاب میکنند؛ که این می تواند منجر به انتخاب یک سیستم نامناسب گردد که در شرایط استفاده واقعی از آن مشکلاتی را ایجاد کند. در این خصوص بیشتر بخوانید...

 در تماس هایی که با گروه صنعتی تهویه کارمانیا دنا گرفته می شود مشتریان اعلام می کنند که به طور مثال چیلر 20 تن واقعی می خواهیم. 

مشتری پس از استعلام از شرکت ها، با ظرفیت های اسمی مختلفی روبرو و دچار سردرگمی می شود که چه کسی درست می گوید؟ از کجا بفهمیم که به چه میزان چیلر با ظرفیت نامی نیاز داریم؟ در ادامه با ما باشید تا برای همیشه به این بحث خاتمه دهیم.

--------------

 در هنگام خرید چیلر تصور غلط وجود دارد که یک تن تبرید اسمی برابر یک تن تبرید واقعی می باشد؛ ولی چنین نیست و باید شرایط کارکرد واقعی دستگاه چیلر را درنظر بگیریم.

--------------

 تناژ اسمی فقط برای دانستن ظرفیت یک چیلر میباشد و نشانگر ظرفیت واقعی آن نمی باشد. تناژ اسمی در شرایط استاندارد AHRI در نظر گرفته می شود که برای چیلرهای هواخنک این مقدار برای دمای آب خروجی 44 درجه فارنهایت و اختلاف دمای 10 درجه فارنهایت و دمای محیط 95 درجه فارنهایت می باشد. اما در واقعیت این دماها وجود ندارند. به عنوان مثال، یک چیلر 100 تن اسمی که به جای آب 44 درجه فارنهایت، گلیکول20 درجه فارنهایت تولید می کند، ممکن است تنها 60 تا 70 تن واقعی سرمایش ایجاد کند.

| مثالی که می توان در این زمینه زد این است که میزانی که یک شخص می تواند روی یک زمین صاف راه برود همان مقدار را نمی تواند در همان زمان روی زمین شیب دار راه برود. هنگامی که یک کمپرسور در برابر اختلاف دماهای بزرگتر از حد معمول کار می کند، نمی تواند به اندازه ظرفیت اسمی سرمایش تولید کند.

--------------

 نکته ای که باید به خاطر داشته باشید این است که هنگام محاسبه میزان ظرفیت مورد نیاز، شرایط عملیاتی موجود در پروژه اهمیت دارد. همیشه بهتر است با یک مهندس حرفه ای کار کنید که بتواند ظرفیت واقعی مورد نیاز را محاسبه کند و به جای ظرفیت اسمی تجهیزات را بر اساس ظرفیت واقعی انتخاب نماید.

همیشه تناژ واقعی را در نظر بگیرید تا مطمئن شوید که چیلر اندازه مناسبی دارد و ظرفیت خنک کنندگی کافی برای کاربرد شما دارد.

برای اطلاعات بیشتر و اینکه بدانید به چه میزان چیلر نیاز دارید با کارشناسان ما در گروه صنعتی تهویه کارمانیا دنا تماس بگیرید.

------------¤------------------------------------------------

 | چندین عامل مهم وجود دارد که هنگام انتخاب چیلر مناسب باید مورد توجه قرار گیرد؛ که شامل حداکثر دمای محیط، دمای آب خروجی، غلظت گلیکول و ارتفاع از سطح دریا است.

---------------

| شرایط اسمی

 هنگام مرور برگه ها و کاتالوگ های اطلاعات فنی دقت کنید. ظرفیت های خنک کننده اغلب در شرایط اسمی بیان می شود و این در حالی است که در طراحی باید شرایط طراحی در تابستان را لحاظ کنیم؛ به عنوان مثال در تهران در منطقه پارک شهر و یزد شرایط طراحی تابستانی با توجه به اطلاعات ثبت شده به قرار ذیل است : 

------------------------

| شرایط محیطی 

 با افزایش دمای محیط، ظرفیت واقعی چیلر کاهش می یابد. با توجه به جدول بالا، تغییر دما از 97 درجه سانتیگراد به 104 درجه سانتیگراد باعث کاهش 10 تا 15 درصدی ظرفیت چیلر می شود.
 همانطور که می بینید شرایط آب و هوایی در دو استان کشور و حتی در ساعاتی مشخص بسیار متغییر است و توجه به این امر و برخی پارامترهای جغرافیایی هست که باعث می شود در طراحی و ظرفیت سنجی چیلر باید دقت کافی صورت پذیرد.

--------------

| تامین دمای آب توسط چیلر برای خنک کاری دستگاه 

 شما به درستی می دانید آب در مصارف گوناگونی مانند صنعت، شستشو، نوشیدنی ها و .... و همچنین انتقال حرارت در سیستم های سرمایشی و تهویه مطبوع کاربرد دارد. به عنوان مثال تخمین مصرف آب در صنایع فلزی با داشتن تاسیسات آب خنک کن ( چیلر ) 10-20 متر مکعب است یا در صنایع شیمیایی مانند دارو سازی 40-60 متر مکعب است و در سایر صنایع نیز استانداردهای خودش را دارد . 
 حال اگر بخواهیم از آب سرد تولید شده توسط چیلر در صنایع استفاده کنیم باید بطور دقیق بدانیم دمای خروجی آب به دستگاه چند درجه است و برای خنک کاری دستگاه به آب چند درجه نیازمندیم؛ که همین امر باعث می گردد ما برای تامین آب خنک در صنایع مختلف چیلر های با ظرفیت های مختلف طراحی و عرضه نماییم . 

-----------

| گلیکول

 در صنایعی که در فصول سرد سال از چیلر استفاده می کنند، از گلیکول استفاده می شود. استفاده از گلیکول باعث جلوگیری از یخ زدگی و خوردگی می شود که این امر باعث ترغیب صنایع در استفاده از گلیکول برای راه اندازی چیلر می شود .
این موضوع را باید در نظر گرفت که هنگام استفاده از گلیکول به دلیل ظرفت حرارتی پایین تر نسبت به آب دارای مقدار ظرفیت سرمایشی کمتری نسبت به آب ساده می باشد .

-----------------

| ارتفاع از سطح دریا

 ارتفاع از سطح دریا نیز یکی از پارامترهای مهم در میزان ظرفیت واقعی چیلر می باشد که کمتر به آن توجه شده است. هر چه چیلر در ارتفاع بالاتری از سطح دریا نصب شود دارای ظرفیت واقعی کمتر نسبت به چیلر است که در ارتفاع کمتری از سطح دریا نصب می شود و این مورد را باید مورد توجه قرار داد.

-----------------¤----------------------------------------------

  گروه صنعتی تهویه کارمانیا دنا بیش از 15 سال است که تولید کننده انواع چیلر تراکمی و انواع سیستم های تهویه مطبوع است؛ درصورتی که به دستگاه چیلر نیاز دارید با ما تماس بگیرید .

ما برای انتخاب یک چیلر مناسب خدمات زیر را به شما ارائه می دهیم .
1-مشاوره 
2-طراحی و محاسبه ظرفیت 
3-تولید و فروش 
4-گارانتی قطعات تا دو سال 
5-خدمات پس از فروش تا 10 سال
6-تعامل در پرداخت مبلغ چیلر 

----------------

>با شما و در کنار شما هستیم
شماره های مشاوره و فروش 

09194428183: مهندس احمدی 

021-65432527: دفتر فروش و کارخانه 
 

اخبار و مقالات پیشنهادی

blog-image
نکات مهم در خرید هواساز هایژنیک

یکی از محصولات گروه صنعتی تهویه کارمانیا دنا هواساز هایژنیک می باشد که برای استفاده در اتاق تمیز بکار می رود. این دستگاه می تواند هوای بسیار تمیز با میزان دمای کنترل شده را در اختیار ما قرار داده و از انتقال باکتری ها و گسترش بیماری جلوگیری کند. ما در این مقاله بیشتر به بررسی کاربرد هواساز هایژنیک و امتیازات هواسازهای تولیدی توسط گروه صنعتی تهویه کارمانیا دنا پرداخته ایم ....

بیشتر بخوانید
blog-image
فروش مینی چیلر آپارتمانی + گارانتی بدون قید و شرط

سوال بسیاری از سازندگان این است که برای سرمایش و گرمایش ساختمان های مسکونی، آپارتمان ها و ویلاها از چه سیستمی استفاده کنیم؟ در ادامه سیستم مناسب و نحوه عملکرد آن را توضیح خواهیم داد. با ما همراه باشید.

بیشتر بخوانید
blog-image
هواساز عامل توزیع جریان هوا در استخرها

چرا توزیع مناسب جریان هوا در استخرها برای ما بسیار مهم است ؟
علت های زیادی برای پاسخ به این سوال وجود دارد اما نکته اصلی :
1- نگهداری و سلامت ساختمان و تجهیزات داخل استخر
2- حفاظت از شناگران در برابر بیماری ها
در این مقاله بیشتر به نقش هواساز در توزیع جریان هوا در استخر می پردازیم. در ادامه با ما باشید ...

بیشتر بخوانید
سوالی دارید؟ اینجا بپرسید.
استعلام قیمت