blog-details-img

چیلر بیمارستانی | سرمایش بیمارستان

چیلرهای بیمارستانی از جمله تأسیسات و تجهیزات خنک‌ کننده به شمار می‌روند. این چیلرها در تمامی مراکز درمانی و بیمارستان‌ها قابل‌ استفاده بوده و در بخش موتورخانه این مراکز، نصب و بهره‌برداری می‌گردند. در این مقاله قصد داریم به ارائه مطالبی در زمینه چیلرهای بیمارستانی اقدام کنیم.

| چیلر بیمارستانی 

چیلر و یا سردکن به سیستمی گفته می‌شود که می‌تواند با استفاده از یک سیکل تبرید تراکمی و یا جذبی، گرما را از مایعات دریافت نموده و سپس حرارت را از این سیکل خارج سازد. از این طریق مایع خنک شده، می‌تواند دمای محیطی که چیلر در آن واقع‌ شده را مطبوع و مناسب سازد. چیلر، در واقع یکی از تاسیسات بسیار ضروری در بیمارستان‌ها و مراکز درمانی است. 

 

چیلر بیمارستانی

| الزامات تهویه بیمارستان

 • وجود برخی از تاسیسات برای تهویه مطبوع در بیمارستان‌ها و مراکز درمانی، دارای ضرورت است. از جمله این سیستم‌ها می‌توان به چیلرهای تراکمی اشاره کرد. هواساز هایژنیک از دیگر الزامات تهویه بیمارستان به شمار می‌رود. 
روفتاپ پکیج، فن کویل، اگزاست فن و… از دیگر الزامات تهویه مطبوع در مراکز درمانی و بیمارستانی هستند. این سیستم‌ها باید بتوانند به تهویه مناسب محیط دست بزنند و سرمایش و گرمایش مورد نیاز آن‌ را فراهم سازند. تثبیت دما و کنترل رطوبت محیط از دیگر وظایف این سیستم‌ها است. 
این تجهیزات نقش قابل‌ توجهی در حذف بوهای نامطبوع داشته، این امکان را دارند که گرد و غبار را از محیط بیمارستان حذف کنند. حذف باکتری‌ها از دیگر وظایف این سیستم‌ها است.

| انواع چیلر برای بیمارستان 

• چیلرهای بیمارستانی به‌ صورت کلی در دو نوع اصلی طراحی و ساخته می‌شوند. این محصولات عبارتند از: چیلرهای تراکمی و جذبی. 
دسته‌بندی انواع چیلر برای بیمارستان، به دلیل نحوه کارکرد این محصولات، صورت‌ گرفته است. در حالت کلی چیلرهای جذبی با استفاده از انرژی حرارتی کار می‌کنند. در حالی‌ که چیلرهای تراکمی فعالیت خود را براساس انرژی الکتریکی انجام می‌دهند. طبق یک دسته‌بندی جزئی‌تر، می‌توان انواع چیلرهای بیمارستانی را شامل چیلر تراکمی هوا خنک، چیلر تراکمی آب خنک و چیلر جذبی دانست. در ادامه به شرح مختصر هر کدام از انواع چیلرهای بیمارستانی خواهیم پرداخت.

 

انواع چیلر بیمارستانی

| چیلر تراکمی هوا خنک 

• اساس عملکرد چیلرهای تراکمی هوا خنک، سیکل تبرید تراکمی بخار است. فرایند دفع گرما و حرارت در این سیستم‌ها در کندانسور صورت‌ گرفته و با کمک هوای محیط اتفاق می‌افتد. این سیستم‌ها به فن‌های مکنده‌ هوا تجهیز شده و می‌توانند هوا را از بدنه کندانسور، عبور داده و سپس به کاهش دما و تغییر فاز مبرد کمک کنند. این دستگاه‌ها در سایزها و ابعاد مختلفی طراحی می‌شوند.
 در حال‌ حاضر در بسیاری از مراکز درمانی در ایران از این چیلرها استفاده می‌کنند. چراکه موضوع کمبود آب و منابع آبی، مطرح‌ شده و از طرف دیگر این محصولات خواص و ویژگی‌های منحصر به‌ فردی دارند. این چیلرها از اجزایی از قبیل: کمپرسور، کندانسور، شیر انبساط و اواپراتور به‌ وجود آمده‌اند. 

 

| چیلر تراکمی آب خنک 

• این نوع از چیلرها، بر اساس سیکل تبرید تراکمی بخار عمل می‌کنند. از طرفی فرایند دفع گرما در کندانسور این سیستم‌ها صورت می‌پذیرد. در عملکرد این چیلرها با ۴ فرآیند ترمودینامیکی مواجه خواهیم شد که عبارتند از: تراکم؛ که در بخش کمپرسور سیستم روی می‌دهد. پس‌ از آن چگالش؛ اتفاق می‌افتد که مخصوص بخش کندانسور است. 
 فرایند اختناق؛ دیگر فرآیند ترمودینامیکی در این سیستم‌ها است که توسط شیر انبساط روی می‌دهد. پس‌ از آن فرایند تبخیر؛ توسط بخش اواپراتور صورت می‌پذیرد. چیلرهای تراکمی آب خنک به‌ ویژه در ظرفیت‌های بالای برودتی، در مقایسه با چیلرهای هوا خنک، مصرف برق کمتری دارند. از طرف دیگر قیمت چیلر بیمارستانی تراکمی آب خنک نیز پائین‌تر است. با این‌ وجود مصارف کمتری دارند. 
 چراکه هزینه‌های مربوط به بهره‌برداری این چیلرها بالاتر بوده و از طرفی با کمبود آب و منابع آبی در کشور مواجه هستیم. این چیلرها را نمی‌توانید در تمامی اقلیم‌ها و شرایط آب و هوایی مورد استفاده قرار دهید. این محصولات مصارف بسیار زیادی در ایران داشته و از قدیم مورد استفاده قرار می‌گرفته‌اند.

 

| چیلر جذبی

• چیلر جذبی به سیستمی گفته می‌شود که می‌تواند طی یک سیکل دائمی جذبی، با استفاده از منابع گرمایی، آب را سرد ساخته و سپس آن را به واحدهای ساختمانی انتقال دهد تا عملیات خنک کاری صورت بگیرد.
 چیلرهای جذبی در واقع با استفاده از گاز طبیعی و از طریق اجرای یک عملیات شیمیایی، قادر به تولید برودت هستند. این چیلرها از بخش‌هایی از قبیل: اواپراتور، ابزوربر و یا جاذب، ژنراتور و کندانسور به‌ وجود آمده‌اند و می‌توان این محصولات را از نظر نوع ماده جاذب و مبرد، نوع ژنراتور، تعداد مراحل و راندمان کاری، دسته‌بندی نمود. 
 چیلرهای جذبی نسبت‌ به نوع تراکمی، مزایا و معایبی دارند. از جمله معایب این سیستم‌ها می‌توان به ضریب عملکرد پایین‌تر آن‌ها اشاره کرد و یا نیاز به برج خنک‌ کننده را نام برد. مصرف آب بیشتر از دیگر معایب این سیستم‌ها است. 
 قیمت چیلر بیمارستانی جذبی از نوع تراکمی بیشتر است. اما این چیلرها صدای کارکرد بسیار کمتری دارند. چیلرهای جذبی به مقدار کمی برق برای پمپ‌های محلول مبرد و انجام عملیات تخلیه نیازمند هستند. از طرف دیگر هزینه نصب تجهیزات برق اضطراری در این سیستم‌ها زیاد نیست. این تجهیزات به نگهداری حرفه‌ای نیاز دارند. چیلرهای جذبی در انواع تک اثره آب گرم، بخار، شعله مستقیم و گاز مستقیم، طراحی و تولید شده روانه بازار مصرف می‌گردند.

چیلر و هواساز هایژنیک برای بیمارستان

چیلر و هواساز هایژنیک برای بیمارستان با عنوان هواساز اتاق تمیز هم معروف و شناخته‌ شده است. این دسته از هواسازها طراحی بسیار خاصی دارند. این محصولات این امکان را دارند که هوایی بسیار تمیز و استریل فراهم سازند. هوایی که هیچ‌ گونه گرد و غبار ندارد و ذرات معلق و یا مواد آلاینده نیز در آن به چشم نمی‌خورد. 
 این عوامل موجب شده تا این هوا سازها از جمله بهترین چیلرها برای اماکنی از قبیل مراکز درمانی و بیمارستانی محسوب شوند. این سیستم‌ها می‌توانند به کنترل دمای محیط، تنظیم اکسیژن، تصفیه هوا و تنظیم رطوبت دست بزنند. 

 

چیلر و هواساز بیمارستانی

| نکات مهم در خرید چیلر بیمارستانی

• برای خرید چیلر بیمارستان نیز مانند دیگر محصولات باید نکاتی را در نظر بگیرید. از جمله این نکات می‌توان به ظرفیت محصول مورد نظر اشاره کرد. در واقع ظرفیت این چیلرها باید با نوع کاربری شما دارای تناسب و سازگاری باشد. از دیگر موارد و نکات مهم در خرید چیلر بیمارستان می‌توان اقلیم و شرایط آب‌ و هوایی مورد نظرتان را نام برد. 
 برای نمونه، در صورتی‌ که قصد دارید چیلر خود را در مناطق دارای رطوبت نسبی بالا و شرجی نصب و بهره‌برداری نمایند، نباید انواع چیلرهایی را خریداری کنید که کندانسور آن‌ها از نوع آب خنک است. در حالت کلی چیلرهای جذبی و تراکمی آب خنک، این ویژگی را دارند و قابل‌ استفاده در مناطق دارای رطوبت بالا نیستند. در حالی‌ که چیلرهای هوا خنک را می‌توانید در هر اقلیمی مورد استفاده قرار دهید. 
• پیش‌ از خرید، باید علاوه‌ بر رطوبت محیط، موارد دیگری را نیز در نظر بگیرید. از جمله این موارد می‌توان به ارتفاع محیط شما از سطح دریا، ماکزیمم دمای خشک منطقه و… اشاره کرد. پیش‌ از خرید چیلر برای بیمارستان باید مصرف برق آن را نیز در نظر گرفته، ضریب عملکرد آن را نیز مورد ارزیابی دقیق قرار دهید. لازم به ذکر است که ضریب عملکرد یک چیلر بیمارستانی به نسبت میزان برودت تولید شده به انرژی مصرف‌ شده گفته می‌شود.
• در حالت کلی، ضریب عملکرد چیلرهای تراکمی از نوع جذبی بیشتر است. از طرفی ضریب عملکرد چیلرهای تراکمی با در نظر گرفتن آب خنک بودن محصول و یا هوا خنک بودن آن تغییر می‌کند. نوع کمپرسور به‌ کار رفته در فرایند طراحی و تولید چیلرهای بیمارستانی و همچنین نوع اواپراتور به‌ کار رفته در این سیستم‌ها نیز ضریب عملکرد آن‌ها را با تغییر و تحول مواجه می‌سازد. 
نوع کندانسور نیز در زمینه ضریب عملکرد این سیستم‌ها اثرگذار است. به‌ طورکلی توجه به ضریب عملکرد این محصولات نکته بسیار مهمی است. این عامل مهم‌ترین ملاک سازمان ملی استاندارد به‌ منظور تعیین رده و مصرف انرژی است. 
• هزینه‌های تعمیر و نگهداری چیلرها از دیگر مواردی است که باید پیش‌ از خرید این سیستم‌ها به آن توجه کنید. به‌ طور کلی هرچه ظرفیت چیلر بالاتر باشد، هزینه‌های مربوط به تعمیر و نگهداری آن نیز بیشتر خواهد شد.

 

نکات مهم در خرید چیلر بیمارستانی

سازنده چیلر بیمارستانی

• در شرایط حاضر بسیاری از تولیدکنندگان داخلی و خارجی به‌ عنوان سازنده چیلر بیمارستانی شناخته می‌شوند. چیلرهای ساخته‌ شده توسط این شرکت‌ها از مشخصات فنی متفاوتی برخوردار شده‌ است. از طرفی بیشتر این محصولات با گارانتی‌های مطمئن و خدمات پس‌ از فروش مناسب در اختیار خریداران قرار می‌گیرند.

 

سازنده چیلر بیمارستانی

قیمت چیلر بیمارستانی

•  برای افرادی که قصد دارند به خرید چیلر بیمارستان دست بزنند، در نظر گرفتن قیمت این محصولات نکته بسیار مهمی است. در حالت کلی، قیمت چیلر بیمارستانی با در نظر گرفتن چند عامل مشخص می‌شود. یکی از مهم‌ترین عوامل اثرگذار بر قیمت این محصولات، شرکت سازنده و یا عامل برند آن‌ها است. 
•  محصولات هرکدام از برندها ویژگی‌های خاص خود را دارند و کیفیت آن‌ها نیز با محصولات دیگر شرکت‌های سازنده متفاوت است. وجود ویژگی‌ها و مشخصات فنی متفاوت، به‌ طور حتم قیمت این چیلرها را تغییر می‌دهد. چیلرها در انواع مختلفی ساخته‌ شده و روانه بازار مصرف می‌گردند. 
•  بنابراین عامل نوع چیلرها نیز قیمت آن‌ها را با تغییراتی مواجه می‌کند. این محصولات ظرفیت‌های مختلفی دارند و با ضریب عملکردهای متفاوت در اختیار مصرف‌ کنندگان قرار می‌گیرند. این عامل نیز بر تعیین قیمت چیلرها اثر گذار است. وارداتی بودن و یا تولید داخل بودن نیز قیمت چیلر بیمارستانی را تغییر می‌دهد.

 

قیمت چیلر بیمارستانی

--------------------------------------------¤------------------- 

 گروه صنعتی تهویه کارمانیا دنا بیش از 15 سال است که تولید کننده انواع مینی چیلر، چیلر تراکمی و انواع سیستم های سرمایشی است؛ درصورتی که نیاز به دستگاه چیلر بیمارستانی دارید با ما تماس بگیرید.

ما برای انتخاب چیلر بیمارستانی مناسب خدمات زیر را به شما ارائه می دهیم .
1-مشاوره 
2-طراحی و محاسبه ظرفیت 
3-تولید و فروش 
4-گارانتی قطعات تا دوسال 
5-خدمات پس از فرو ش تا 10 سال
6-تعامل در پرداخت مبلغ چیلر صنعتی

----------------

» با شما و در کنار شما هستیم .

شماره های مشاوره و فروش 

09194428183: مهندس احمدی 

021-65432718: دفتر فروش و کارخانه 

 

 

اخبار و مقالات پیشنهادی

blog-image
هواساز تضمینی برای کنترل کیفیت هوای استخر

تامین هوای با کیفیت یکی از چالش های مهم مهندسین و طراحان سیستم های تهویه مطبوع می باشد.
هواساز دستگاهی است که تامین کننده هوای با کیفیت برای استخرهاست، در این مقاله بیشتر به بررسی کیفیت هوای داخل استخر می پردازیم. ما در این مقاله می خواهیم بهترین سیستم کنترل کیفیت هوای استخر را به شما معرفی کنیم ...

بیشتر بخوانید
blog-image
لیست قیمت زنت صنعتی

زنت صنعتی در صنایع کوچک تا بزرگ و همچنین کارخانجات جهت تامین سرمایش و گرمایش استفاده می شوند. مزیت زنت نسبت به کولر آبی علاوه بر داشتن راندمان بالاتر، تامین گرمایش نیز می باشد.
در این مقاله به بررسی زنت صنعتی، اجزای آن و قیمت آن می پردازیم ...

بیشتر بخوانید
blog-image
5 نکته اساسی در انتخاب چیلر

هنگام انتخاب چیلر برای استفاده در تهویه مطبوع و یا برای خنک سازی دستگاه ها و قالب های صنعتی و یا محصولات، لازم است ظرفیت مناسب چیلر به طور دقیق محاسبه شود؛ تا اطمینان حاصل گردد در بدترین شرایط نیز پاسخگوی نیاز ما باشد. تقریبا با این حال، ممکن است مشتریان نتوانند برای این شرایط برنامه ریزی کنند و بر اساس شرایط اسمی که اغلب در کاتالوگ های محصول ارائه می شود، انتخاب میکنند؛ که این می تواند منجر به انتخاب یک سیستم نامناسب گردد که در شرایط استفاده واقعی از آن مشکلاتی را ایجاد کند. در این خصوص بیشتر بخوانید...

بیشتر بخوانید
سوالی دارید؟ اینجا بپرسید.
استعلام قیمت