چیلر ساختمانی

چیلر تراکمی هوا خنک 20 تن تبرید | پروژه ساختمانی

چیلر ساختمانی
---
چیلر چیست؟
چیلر دستگاهی است که با عملکرد خود گرما را از یک سیال ( مایع ) می زداید و آنرا سرد می کند. معمولاً چیلرها آب را سرد می کنند و از این آب سرد می توانیم برای خنک کاری دستگاه های صنعتی یا در تجهیزات تهویه مطبوع برای تامین هوای خنک استفاده کنیم. تقریباً برای تهویه مطبوع ساختمان ها، از چیلر و فن کویل و یا چیلر، هواساز و فن کویل استفاده می شود؛ به اینصورت که آب سرد تولید شده توسط چیلرها را در اختیار هواساز یا فن کویل قرار می گیرد. در فن کویل، یک سری لوله به همراه فن داریم که در این پروسه آب سرد تولیدی توسط چیلرها به لوله های داخل فن کویل منتقل می شود و فن ها جریان هوا را از روی این لوله های سرد عبور می دهند و باعث سرد شدند هوای یک فضا می شوند، البته باید بگویم فن کویل ها در زمستان هم تامین کننده هوای گرم هستند با این تفاوت که ما بجای آب سرد این بار آب گرم تولیدی توسط بویلرها یا پکیج ها را در اختیار فن کویل ها قرار می دهیم.
---
کارکرد چیلر
ما از چیلرها در دو حوزه صنعت و تهویه مطبوع استفاده می کنیم.
---
کاربرد چیلر در حوزه صنعت
در حوزه صنعت عمدتاً از آب سرد تولید شده توسط دستگاه چیلر برای خنک کاری دستگاه ها، قالب ها، محصولات تولیدی ونگهداری محصولات تولید شده استفاده می شود؛ البته یکی از سیستم های تهویه مطبوع مورد استفاده در کارخانجات، سیستم چیلر و فن کویل یا چیلر، فن کویل و هواساز می باشد.
---
کاربرد چیلر در حوزه صنعت ساختمان
با توجه به رشد روزافزون ساختمان ها نیاز به سیستم های تهویه مطبوع نیز بشدت ملموس تر شده است و چیلر یک گزینه مناسب برای تهویه مطبوع ساختمان ها در نظر گرفته می شود؛ چرا که این سیستم به همراه چیلر می تواند برای برخی از ساختمان ها بهترین گزینه برای کنترل دما و رطوبت باشد.
ما از چیلرهای برای تهویه مطبوع ساختمان های مسکونی، اداری و تجاری و پاساژها استفاده می کنیم چرا که این دستگاه به راحتی می تواند دمای آسایش مورد نیاز ساکنین و افراد حاضر در این مکان ها را فراهم آورد.
---
انواع چیلر
برای چیلرها انواع دسته بندی را ارائه می دهند اما یکی از رایج ترین اشکال دسته بندی چیلرها به شکل زیر می باشد.
1-چیلر جذبی
2-چیلر تراکمی
---
انواع چیلر تراکمی
چیلرهای تراکمی را بر اساس نوع کمپرسور و یا کنداسور تقسیم بندی می کنند.
---
تقسیم بندی چیلرها بر اساس نوع کندانسور
در این تقسیم بندی ما چیلر ها را به دو دسته چیلر تراکمی هوا خنک و چیلر تراکمی آب خنک دسته بندی می کنیم، در چیلرهای تراکمی روش کار به این صورت است که ابتداء مبرد وارد کمپرسور شده و در آنجا توسط کمپرسور فشرده و فوق داغ می شود سپس گاز پر فشار وارد کندانسور ( آبی یا هوایی) شده و در آنجا حرارت خود را از دست داده و تغییر فاز داده و تبدیل به مایع می شود و این مایع کم فشار بعد از خروج از کندانسور به شیر انبساط رسیده و در آنجا فشارش کاهش یافته و به سمت اواپراتور هدایت می شود، در اواپراتور یک سری لوله مسی قرار دارد که محاط در آب می باشد، در اینجا وقتی این مایه سرد کم فشار وارد این لوله ها می شود گرمای آب را جذب کرده و آنرا خنک می کند و نتیجتاً یک یک مبرد سرد کم فشار به سوی کمپرسور می رود که حاصل این فرایند دست یابی ما به آب سرد می باشد.
---
1. چیلر تراکمی هوا خنک (Air cooled chiller)
عملیات دفع حرارت در این نوع از چیلر توسط کندانسورهای هوایی انجام می شود. باید بگویم با توجه به نحوه عملکرد چیلرهای تراکمی هواخنک و استفاده از آب این چیلر برای تمامی شرایط آب و هوایی مخصوصاً مناطقی با آب و هوای مرطوب بهترین گزینه می باشد.
2. چیلر تراکمی آب خنک (Water cooled chiller )
عملیات دفع حرارت در این نوع از چیلرها توسط کنداسورهای آبی انجام می شود که آب سرد این کندانسورها توسط برج خنک کننده تامین می شود. با توجه به عملکرد چیلر تراکمی برای مناطق مرطوب مناسبی نمی باشد.
---
چیلرهای تراکمی برای تولید آب سرد از انرژی الکتریکی استفاده می کنند.
---
مقایسه چیلر تراکمی آب خنک با هوا خنک
1-اگر بخواهیم عملکرد چیلر تراکمی آب خنک با هوا خنک را بررسی کنیم باید بگویم چیلر تراکمی آب خنک دارای راندمان بالاتری نسبت به چیلرهای تراکمی هوا خنک می باشد.
2-چیلرهای تراکمی آب خنک را در یک فضایی بسته مانند قسمتی از یک موتور خانه نصب می کنند در حالی که برای استقرار چیلر تراکمی هوا خنک نیازی به فضای بسته نداریم و آنرا در فضای باز مانند پشت بام یا حیاط نصب می کنیم.
3- در چیلر های تراکمی آب خنک با توجه کنداسور آبی ما نیاز به برج خنک کندده داریم در حالی که در چیلرهای تراکمی هوا خنک به این تجهیز نیاز نداریم چرا که ما از کنداسورهای هوای استفاده می کنیم.
---
ساختمان چیلر تراکمی
اجزای اصلی چیلرهای تراکمی کمپرسور، کندانسور، شیر انبساط، سیستم کنترلی و اواپراتور می باشد.
---
مشخصات فنی چیلر تراکمی صنعتی هوا خنک 20 تن تبرید :
- چیلر تراکمی هواخنک به ظرفیت برودتی 20 تن تبرید اسمی ساخت شرکت کارمانیا دنا
- 4 دستگاه کمپرسور اسکرال کوپلند(Copeland Scroll Compressor) تایلند
- مناسب جهت کار با مبرد R22 – R407
- اواپراتور از نوع پوسته و لوله Shell & Tube
- کندانسور از نوع هوایی
- کنترلر لوگو زیمنس LOGO
- قطعات برقی هیوندای کره
- سیکل تبرید دانفوس DANFOSS فرانسه
- 4 عدد فن آکسیال دمنده
---
تولید کننده چیلر
گروه صنعتی تهویه کارمانیادنا تولید کننده انواع چیلرهای تراکمی هواخنک و آب خنک در ظرفیت های مختلف می باشد. ما به شما در انتخاب چیلر کمک می کنیم تا یک ظرفیت مناسب را انتخاب نمایید .

تصاویر پروژه

سوالی دارید؟ اینجا بپرسید.
استعلام قیمت